پارسی خوان

مرجع بلاگر ایران - جدید ترین ها از وبلاگ های پارسی

به پارسی خوان بزرگترین مرجع بلاگر ایرانی خوش آمدید!
لازم به ذکر است پارسی خوان هیچ مسئولیتی در قبال محتوی منتشر شده در وب سایت را ندارد و مسئولیت محتوی بر دوش وبلاگ منتشر کننده آن مطلب میباشد!
لذا خواهشمند است در صورت مشاهده هرگونه محتوی مجرمانه از طریق بخش ثبت شکایات به ما در جهت حذف آن کمک کنید.
هدف پارسی خوان این است تا وبلاگ نویسان ایرانی بهتر دیده شوند و سریع تر پیشرفت کنند.

ثبت شکایت

question_answer کاخ شمس

 

سلام 

امروز قصد دارم خیلی کوتاه در باره یک کاخ موزه مربوط به دوران پهلوی صحبت کنم که متاسفانه در چند سال اخیر بهش بی محلی زیادی شده در صورتی که به نظر من این اثر توانایی این رو داره که تبدیل به یک جاذبه خوب برای استان البرز بشه و به شدت امیدوارم که بشه.

اما با توجه به این که ممکنه خیلی ها این کاخ رو نشناسن به صورت کوتاه سعی می کنم معرفی کنم.

 کاخ مروارید نام محلی فوق العاده  که در حدود 50 سال  پیش برای زندگی شمس پهلوی ساخته شده و جزو معماری های فوق العاده زیبا است که توسط بنیاد وسلی پیترز و به ارزش 1 میلیون دلار ( البته در زمان خودش ) ساخته شده.

با توجه به این که در رابطه با این کاخ اطلاعاتی رو توسط سایت نابرو منتشر کردم سعی می کنم زیاده گویی نکنم و شما هم اگر خواستید می تونید اون مقاله رو از طریق

این لینک مطاله کنید. 

 

در رابطه با چرایی انتخاب مهرشهر کرج گفته میشه علت این کار بیماری شمس پهلوی بوده و حتی گفته میشه از دلایل نام گذاری منطقه مهرشهر هم از نام شمس گرفته شده.

اگر در چند سال گذشته از این کاخ بازدید کرده باشید قطعا متوجه عمق فاجعه خواهید شد. با این که چند سالی  هست که کاخ با حکم مراجعه قضایی در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته مرمت خاصی براش انجام نشده.

مرمت کاخ

بنابر اطلاع رییس اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز مرمت کاخ منوت به تعیین تکلیف تمام محوطه است. درواقع بعد از تلاش زیاد تازه فقط 30 درصد مجموعه در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته که این کار جلوی شروع مرمت رو گرفته. 

 

باز پس گیری کاخ توسط خانواده پهلوی !!!!!

 یکی از مسایلی که در رابطه با این مجموعه بین مردم شایعه شده، اقدام نوه شمس پهلوی ( آناهیتا پهلبد) برای باز پس گیری کاخ هست که بنا بر اطلاعات موجود به نتیجه نرسیده و با توجه به این که گفته میشه شمس پهلوی به دین مسیحیت گرویده بوده لذا به طور کل بحث باز پس گیری کاخ به عنوان مهریه منتفی هست.

مالک فعلی

 طبق معامله غیر قانونی از بنیاد مستضعفان به بنیاد مسکن ( گفته شده ) منقل شده که مجدد در ازای دریافت مجوز ساخت بخشی به شهرداری منتقل شده بوده و با روشن گری نوه آیت الله کاشانی و با شکایت میراث فرهنگی  معامله فوق ملغی اما به علت شکایت سایر ارگان ها در حال حاضر فقط 30 درصد مجموعه در اختیار میراق فرهنگی می باشد.  

 

 

 

کلمات کلیدی: کاخ ,شمس ,پهلوی ,رو ,کنم ,مرمت ,این که ,شمس پهلوی ,گیری کاخ ,پس گیری ,باز پس ,پس گیری کاخ ,در چند سال ,در اختیار میراث ,اختیار میراث فرهنگی

clear_all آخرین مطالب این وبلاگ

clear_all آخرین ارسال ها

keyboard_arrow_up